Hasan ferdi turgutlu kimdir?


Hasan Ferdi Turgutlu 1929 yılında Manisa ilinin eski adı Kasaba olan Turgutlu ilçesinde doğmuştur. Babası Ömer Efendi Kasaba’da tahsildar memurluğu yapmaktaydı. Annesi Hatice Hayriye Hanım ise ev hanımıydı. Küçük yaşlarda iken ailesiyle birlikte İzmir’e yerleşti. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Doğduğu ev İstiklal Mahallesi, Bülbül Sokak’ta halen durmaktadır.

Aile İzmir’de olmalarına rağmen Turgutlu’dan hiçbir zaman kopmadı. Kasaba olan soyadlarını ilçenin isim değişikliğiyle birlikte Turgutlu olarak değiştirdi.

İzmir’de bakkal dükkânı açarak ticarete atılan aile aynı zamanda tarımla da uğraşmaya başladı Daha sonraki yıllarda Hasan Ferdi Turgutlu, ticari gelişmelerle birlikte İzmir Borsasında pamuk ve üzüm tüccarlığı yaparken, aynı zamanda inşaat sektörüne girdi. İzmir’in çeşitli semtlerinde 1995’li yıllara kadar birçok konut ve işyeri inşa etti.

2000’li yıllardan sonra Belediye Başkanı Mustafa Serhat Orhan’ın teşvikleriyle doğduğu yer olan Turgutlu’da eğitim ve sağlık kuruluşlarına yatırım yaptı. Turgutlu Devlet Hastanesi, farklı adreslerde dört adet İlköğretim Okulu, Turgutlu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni inşa ettirdi. En son olarak Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi eğitim binaları ve yerleşkesini yaptırmaktadır.

 
  • Uzaktan Eğitim
  • Eğitim Kataloğu
  • Üniversite Sanayi Koordinasyon Birimi
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik